Ogłoszenia ikonka Witamy na nowej stronie, przepraszamy za utrudnienia związane z jej uzupełnianiem.

ADAPTACJA W PRZEDSZKOLU

10.08.2021 Zobacz wszystkie z kategorii Aktualności

Hdimg747debf7855a9b19a478bf816ba530

Jak przygotowac dziecko do przedszkola? Jak ułatwić adaptację? 

1. Raz podjęta decyzja powinna być konsekwentnie realizowana. Rodzice muszą być przekonani, że pójście dziecka do przedszkola jest decyzją najlepszą dla nich, jak i dla niego.

2. Nastaw dziecko pozytywnie.

Opowiadając dziecku o przedszkolu, mów tylko pozytywnieW przedszkolu jest dużo dzieci, które bawią się kolorowymi zabawkami. Dobrze jest też powiedzieć dziecku kto będzie je przyprowadzał, a kto odbierał 
z przedszkola. Zdarza się, że  rodzice, straszą przedszko- lem i nauczycielkami, co nastraja  negatywnie: Zobaczysz jak pójdziesz do przedszkola, to  migiem będziesz sprzątał zabawki i nikt ci nie pomoże.             

3. Naucz dziecko samodzielności.

Pierwsze dni pobytu w przedszkolu to duży stres, który narasta w przypadku gdy dziecko jest mało samodzielne. Dziecko odczuwa wówczas stres: Czy Pani tak jak mama podciągnie majki? Czy ubierze w szatni? Aby ten stres zminimalizować, należy wcześniej zadbać, by dziecko radziło sobie w takich sytuacjach jak: zgłaszanie potrzeb fizjologicznych, samoobsługa w toalecie, ubieranie i rozbieranie się, siedzenie podczas posiłku i trzymanie łyżki oraz widelca.

4. Nie wprowadzaj atmosfery pośpiechu. Czule, ale stanowczo pożegnaj się z dzieckiem.

Nie jest wskazane przyprowadzanie dziecka do przedszkola w ostatniej chwili – zwłaszcza w pierwszych dniach bądź tygodniach. Pośpiech podczas rozbierania i zniecierpliwienie temu towarzyszące wprowadza dziecko w stan niepokoju. Śpiesząc się nie mamy czasu na uśmiech i pochwałę. Pożegnanie z dzieckiem powinno być czułe, ale krótkie. Nie należy pytać: Czy mogę już iść?, ani ponaglać: szybciej się rozbieraj!

5. Małe dziecko nie ma poczucia czasu, dlatego zapewnienia: Zaraz po ciebie przyjdę, zaraz wrócęnie mają dla niego żadnego znaczenia. Zdecydowanie lepiej jest powiedzieć: Będę po ciebie jak zjesz podwieczorek. Takie informacje są dla dziecka zrozumiałe.

Bardzo ważne jest dotrzymywanie słowa!

6. Poświęć dziecku więcej czasu niż zwykle. Pierwsze dni pobytu dziecka w przedszkolu to trudny okres dla dzieci i rodziców. Dlatego szczególnie w tych dniach warto okazać dziecku więcej zainteresowania. Trzymając na kolanach zapytać: Co robiłeś dzisiaj w przedszkolu? Z kim się bawiłeś? Nie należy zadawać pytańCo dzisiaj jadłeś na obiad? Czy Pani cię karmiła? Itp.

7. Przyzwyczajaj dziecko do przedszkola stopniowo. Małe dzieci szybko się męczą z powodu nadmiaru wrażeń i hałasu. Dlatego należy je przyzwyczajać do przedszkola poprzez stopniowe wydłużanie czasu pobytu.

8. Nauczyciel zna twoje dziecko – rozmawiaj z nim i ufaj mu. Dzieci po powrocie z przedszkola najczęściej opowiadają o różnych zdarzeniach, które miały miejsce w przedszkolu. Słuchaj wszystkiego z uwagą, ale nie komentuj, nie pouczaj. Porozmawiaj z nauczycielem jeśli fakty i zdarzenia budzą twoje wątpliwości, wydaja się niewiarygodne albo cię cieszą. Dzieci mają wybujałą wyobraźnię, dlatego w razie wątpliwości skonfrontuj to, co wiesz, z nauczycielem. On pomoże ci w ustaleniu przyczyny, podpowie, jak im zaradzić, ale także udzieli rzetelnej informacji o twoim dziecku, jego rozwoju i postępach. Tylko współpraca z nauczycielem, oparta na wzajemnym zaufaniu, przyniesie oczekiwane rezultaty.

Print Friendly, PDF & Email
Nasi partnerzy
Skip to content